„A zenészek érzik minden rezdülésemet” | Miskolci Szimfonikus Zenekar

Jelenlegi hely

„A zenészek érzik minden rezdülésemet”

Fotó: Kozma István

Világhírű japán karmester vezényli ma este a miskolci szimfonikusokat a Művészetek Házában.

Miskolc. Izaki Masahiro 1995-ben megnyerte a Magyar Televízió VIII. Nemzetközi Karmesterversenyét, és azóta Magyarországot második otthonaként tekinti. Ma este Schubert: h-moll („Befejezetlen”) szimfóniáját, Richard Strauss: Négy utolsó énekét és Brahms: IV. (e-moll) szimfóniáját dirigálja.

Hogy haladnak a próbák a Miskolci Szimfonikus Zenekarral?
Izaki Masahiro: Én a miskolci zenekarral akkor találkoztam először, amikor 1995-ben részt vettem a Magyar Televízió VIII. Nemzetközi Karmesterversenyén. Akkor az első fordulót Szombathelyen rendezték, a másodikat viszont Miskolcon. Itt egy tradicionális zenekarral találkoztam. Most már túl vagyunk kétnapi próbán, és azt mondhatom, hogy nagyon jó a zenekarral együtt dolgozni. Nagyon figyelnek, nagyon koncentrálnak, komolyak és minden kérésemet rögtön teljesítik. A zenészek rendkívül kedvesek, fiatal együttesről, egy új generációról van szó. Nem az történik, hogy a karmester csinál valamit, meg a zenekar is csinál valamit, hanem fantasztikus az összhang közöttünk. Számomra nagy élmény a miskolci zenekarral dolgozni.

A mostani hangversenyen felcsendülő műveket mennyire kedveli, mennyire gyakran vezényli ezeket?
Izaki Masahiro: Schubert romantikus ugyan, de egy kicsit klasszikus is, Beethoven és Brahms között helyezném el. Tehát a zene és a hangszín romantikus, de a forma klasszikus. A legnagyobb kihívást talán Richard Strauss énekei jelentik. Azért nehéz, mert sok benne a hangnemváltás, a tempóváltás, és nemcsak az első hegedűsökre hárul komoly szerep, hanem minden vonósra. Próbák előtt kérdeztem a zenekar tagjait, hogy játszották-e már ezt a művet, azt mondták, hogy nem. De azt tapasztaltam, hogy mindenki sokat gyakorolt és jól megtanulta a szólamát. Nagyon fontos az énekes szólista is. Fodor Beatrix énekművész igen jó kontaktust tudott kialakítani a zenekarral. Azonban nemcsak a romantikus műveket kedvelem, hanem például a magyar zeneszerzők műveit: Bartókot és Kodályt.

Azt is mondhatnák, hogy Magyarország a második hazája, hiszen sokat dolgozik és tartózkodik itt. Miért pont Magyarország?
Izaki Masahiro: Nagyon szeretem a magyar zenekarokat. Nagyon jó velük együtt dolgozni, együtt zenélni, mert kiválóan reagálnak minden egyes rezdülésemre. Én itt nagyon jól érzem magam.

Japánban milyen a zenei élet? Hasonló a magyarországihoz, vagy teljesen más?
Izaki Masahiro: Azt mondhatnám, hogy a koncertek stílusa európai. De a zenekarok vezetésének sokkal több adminisztrációs munkája van, mint Magyarországon. Ebben inkább az amerikaikra hasonlít. A zenekarok finanszírozása is más Japánban. Magyarországon komoly támogatást adnak a szponzorok és a minisztérium, Japánban viszont a fő bevételt a közönség adja, amikor megvásárolja a jegyeket.

A japán emberek szeretik a komolyzenét?
Izaki Masahiro: Szerintem kevesebben szeretik, mint Magyarországon. Például Tokióban és a nagyobb városokban az emberek 5 százaléka jár komolyzenei koncertekre. A kisebb városokban azonban csak a 2-3 százaléka. Magyarországon jobb a helyzet ebből a szempontból.

Mit szeret még Magyarországon a zenén kívül?
Izaki Masahiro: Japánban nagyon feszített a munkatempó. Én például nagyon szeretem a természetet, de Japánban nincs idő kirándulásra, mert csak annyi szabadidőm van, amíg a munkahelyemről az otthonomig sétálok. Magyarországon viszont van arra lehetőség, hogy elmenjek fürdőzni, kirándulni vagy focizni például.

Hogyan lett karmester? Úgy tudom, hogy tanult énekelni, zongorázni is.
Izaki Masahiro: Már az óvodában részt vettem a Yamaha tehetséggondozó programjában. Később elektromos zongorán kezdtem tanulni, aztán énekelni is tanultam, majd megismerkedtem a vokális zenével is. Az egyetemen pedig mindemellett zenetörténetet, zeneelméletet is tanultam, de a kedvencem a vezénylés volt. Akkor döntöttem el, hogy karmester leszek.

Amikor otthon van, milyen zenét hallgat legszívesebben?
Izaki Masahiro: Azt hallgatom, mint általában a fiatalok: japán popot és rockot. De természetesen komolyzenét is. Kedvenceim Beethoven V. szimfóniája és Schubert h-moll szimfóniája. Számomra ezek az elsők. De kedvelem még a könnyű klasszikus zenét is. 17 éves voltam, amikor a Yamaha program keretében rendeztek egy elektromoszongora-versenyt. Én Muszorgszkij: Egy kiállítás képeit adtam elő. Azelőtt csak popot és rockot játszottam. De Muszorgszkij műve olyan nagy hatással volt rám, hogy akkor úgy döntöttem, vége a popnak és a rocknak, a komoly klasszikus úton megyek tovább.

Úgy tudom, főzni is szeret. Mit szokott főzni, japán vagy magyaros ételeket?
Izaki Masahiro: Magyarországon csak magyar vagy európai ételeket készítek. Szeretem az olasz konyhát, a tésztaféléket, de a magyar ételeket is. A pörkölt a kedvencem. Mindenféle pörkölt, sertés vagy marha, mindegy. A magyar konyha szuper, itt minden nagyon finom.

Hegyi Erika