Élménycsomag fiataloknak a szimfonikusoktól | Miskolci Szimfonikus Zenekar

Jelenlegi hely

Élménycsomag fiataloknak a szimfonikusoktól

Nagyszabású zenepedagógiai program indul októberben a Miskolci Szimfonikus Zenekar művészeinek közreműködésével. A tíz hónapos szakmai program során 13 oktatási intézmény közel 1800 diákja vehet részt szakkörökön, témanapokon és egy kéthetes zenei táborban.

A program részleteit a keddi, projektnyitó sajtótájékoztatón ismertette Szászné Pónuzs Krisztina. A Miskolci Szimfonikus Zenekar Nonprofit Kft. cégvezetője hangsúlyozta, a zenekar, a régió szimfonikus együtteseként eddig is fontosnak tartotta, hogy már egészen fiatal kortól részt vállaljon a zenei nevelésben, és élményszerűvé tegye azt, minden korosztály számára. Ezt eddig is nagy sikerrel tették, hiszen például a „Játsszunk zenét a szimfonikusokkal!” című interaktív koncertsorozat közkedvelt a gyermekek körében, csakúgy, mint a már középiskolás korosztálynak szóló ifjúsági hangversenyek. Idén újabb elemek jelennek meg a már meglévő zenepedagógiai sorozatok mellett, melyek egyrészt a várandós kismamáknak, másrészt a 0-3 éves babáknak és családjuknak szólnak.


Szászné Pónuzs Krisztina és Körtvélyesi Zsóka a projektnyitó sajtótájékoztatón. Fotó: K. I.

Az „Ismerd meg a szimfonikus zene világát” című nyertes TÁMOP-pályázatnak köszönhetően októbertől még tovább bővül a zenepedagógiai kínálat, mellyel a fiatalokat kívánják megszólítani. Körtvélyesi Zsóka projektmenedzser elmondta, a 10 hónapos szakmai programban 13 oktatási intézmény közel 1800 diákja 15 féle szakkörben, 6 témanapon és egy kéthetes zenei táborban vehet részt.

A programban két miskolci óvodában heti rendszerességgel ismerkedhetnek a gyerekek a hangszerekkel, játékos zenei foglalkozások formájában. A 9 általános iskola – köztük 4 vidéki – tanulói izgalmas zenetörténeti órákon vehetnek részt. Az érdeklődő gyerekek maguk is kipróbálhatják a hangszereket az „Utazás a szimfonikus zenében”, a „Játsszunk zenét szakkörökben” vagy éppen a fúvós hangszereket a „Kisiskolások trombita klubjában”.

A programba két középiskola kapcsolódik be zenei pedagógiai, illetve egy miskolci helyi zenetörténeti programmal. Az utóbbi „Miskolci zenei nagykörút” címmel a város zenetörténeti emlékeit, zenei intézményeit, az ott folyó műhelymunkát mutatja be. A témanapok keretében beavató koncertek valósulnak meg, amelyek a szimfonikus zene világán túl megismertetik a résztvevő gyerekekkel a miskolci koncerttermeket is.


Csuka Tímea és a gyerekek az interaktív gyerekkoncert-sorozaton a Művészetek Házában.

Körtvélyesi Zsóka hozzátette, ugyancsak témanap keretében „koncertvonat” viszi majd a gyerekeket a budapesti Zeneakadémiára, ahol az épület megtekintésén túl a Miskolci Szimfonikus Zenekar márciusi koncertjének főpróbáján is részt vehetnek. Ennek a pályázatnak a keretében alakul meg a Miskolci Gyermekszimfonikusok zenei klubja, amely havi szakköri foglalkozások formájában, a miskolci és másik két, a megyében működő zeneiskola tehetséges gyermekei számára tart foglalkozásokat a zenekar tagjainak közreműködésével. A havi szakkör munkájába bekapcsolódó diákok júniusban kéthetes zenei táborban vehetnek részt, ahol megalakítják a Miskolci Gyermekszimfonikusok Zenekarát, és a tábor programját egy koncerttel zárják.

– Úgy gondoljuk, ez egy nagyon komoly kötődést jelenthet majd a szimfonikus zenekarhoz, a komolyzenéhez, és talán egy olyan „élménycsomagot” nyújt majd a gyerekeknek, ami egy életre elkíséri őket. Ugyanakkor közelebb is kerülnek a műfajhoz – fogalmazott a projektmenedzser.

Szászné Pónuzs Krisztina is kiemelte: a zenei nevelés nemcsak a zenekar, hanem az emberek számára is nagyon fontos. Tudományosan is bizonyított tény, hogy a zenei műveltség megszerzése az életminőségen is sokat javít.

– Magam is nagyon fontosnak tartom, hogy egészen pici kortól formáljuk a gyerekek zenei érzékét, illetve nyitottságukat a zenére. A Miskolci Szimfonikus Zenekar szempontjából pedig nagyon fontos, hogy akik gyerekkorban megszeretik a szimfonikus zenét, illetve aktív részeseivé válnak egy ilyen programnak, később mint közönség látogassanak el koncertjeinkre – mondta.

Az intézmény vezetése az Európai Unió által meghirdetett Társadalmi Megújulás Operatív Program 3.2.13-12/1/-2013 számú „Nevelési-oktatási intézmények tanórai, tanórán kívüli és szabadidős tevékenységeinek támogatása” című pályázati felhívására benyújtott szakmai programjával 30 millió forintot nyert a közel egy éves időtartamú projekt megvalósítására. Az idén októberben induló heti, havi szakkörök, témanapok a szimfonikus zene világába vezetik be a gyermekeket.

Forrás: Minap.hu