Új művészeti vezetője van a Miskolci Szimfonikus Zenekarnak június 1-jétől.
Miskolc. Gál Tamás Liszt-díjas karmester, Érdemes művész nemrég mutatkozott be sajtótájékoztatón. Ő a minőségi munkát és a baráti légkört tartja a legfontosabbnak.
Tudott-e róla, hogy milyen előzmények után lett a zenekar művészeti vezetője?
Gál Tamás: Nem tudom, hogy tudom-e. Megmondom, miért. Mert félinformációk eljutnak ugyan az emberhez akkor is, ha nem itt él, de úgy gondolom, hogy félinformációk alapján nem lenne érdemes bármit is mondani. Már csak azok miatt sem, akik eddig a zenekarnál dolgoztak. De szeretnék is az előzményekről minél kevesebbet tudni, mert azok a további döntéseimben esetleg zavart okozhatnak.
Viszont azzal szembesülnie kell majd, hogy a zenekarban nem olyan a hangulat, mint egy évvel ezelőtt. Hogyan fogja tudni ezt kezelni?
Gál Tamás: Valószínűleg a szituáció fogja adni, de azért azt nem szabad elfelejteni, hogy itt profi muzsikusokról van szó. Az egész bemutatkozásomkor is arról beszéltem, hogy a baráti és a kollegiális légkör a legfontosabb, de a zenészek szerződésében benne van, hogy a próbákra felkészülten kell jönniük és ott megfelelő módon kell dolgozniuk. Véleményem szerint jobb, ha mindenki szeret mindenkit. Bár ilyen igazából nem létezik, de a jó munkához megfelelő légkör kell. A személyes konfliktusokat próbatermen kívül kell hagyni. Nem gondolom, hogy bármi probléma adódna, hiszen az évad második felében is színvonalas koncerteket adott a zenekar, neves karmesterek dirigálásával.
Mennyire ismeri a Miskolci Szimfonikus Zenekart, dolgoztak-e már együtt?
Gál Tamás: Tavaly dolgoztam az együttessel, az ötnapos próbaciklus végén egy francia műsort vezényeltem. Akkor még nem sejtettem semmit, hogy én esetleg itt szóba kerülhetek.
Említette a sajtótájékoztatón, hogy szeretne a hagyományokból is megőrizni sok mindent, de szeretne újítani is. Milyen változásokra lehet számítani?
Gál Tamás: Azt azért nem szabad elfelejteni, hogy a zenekarnak alapvetően az a dolga, hogy jó műveket magas színvonalon játsszon, és biztosítsa a közönség szórakozását. Én azt vallom, hogy nem kell mindenáron újítani. De ha úgy tetszik, akkor az legyen az újítás, hogy öröm lesz újra bejárni a próbákra. A műsor persze minden évben változik, lesz egy új bérletes koncertsorozatunk a Zenepalotában, aztán a meghívott vendégművészekkel és a műsorpolitikával is lehet újítani. Ha eltelik egy évad, akkor már lesz visszajelzésem. Nekem ezek a visszajelzések lesznek fontosak a jövőt illetően.
A klasszikus művek híve, vagy szereti a kísérleti kedvű, modern zenét?
Gál Tamás: Az egy dolog, hogy én, mint zenész mit szeretek, és hogy ki a kedvenc szerzőm. A közönségnek mindkettőre szüksége van. Ha esetleg olyan műveket adunk elő, ami nem az én világom, mert mondjuk a könnyűzene felé hajlik, akkor vendégkarmesterekkel ezt nagyszerűen meg tudjuk majd oldani. Ha pedig régi zenét játsszunk, akkor arra is találunk kiváló szakembereket, akik ehhez a muzsikához a legjobban értenek.
Amikor januárban arról volt szó, hogy Hamar Zsolt lesz a zenekar művészeti vezetője, a társulat szimpátia-szavazással nyilvánította ki véleményét. Az ön esetében is így történt, vagy ilyen nem volt, és a városvezetés felkérése után lett művészeti vezető?
Gál Tamás: A városvezetés kért fel a zenekar művészeti vezetésére. Miután májusban elkezdtünk tárgyalni erről, meghirdettek egy társulati ülést, aminek pontosan ez volt a lényege, hogy Kiss Gábor alpolgármester bejelentette, fölvette velem a kapcsolatot. Azt is elmondta, hogy még nincs szerződés, de szeretné, ha egy szakember azonnal elkezdené szervezni a következő évadot. Ott én bemutatkoztam, elmondtam az elképzeléseimet. Ezt a zenekar hatalmas tapssal fogadta. A taps persze nem hivatalos szavazás, de a megnyilvánulást én is és Kiss Gábor is úgy értékeltük, hogy szívesen fogad a társulat. Ettől függetlenül még bármikor meg lehet tartani a szimpátiaszavazást.
Mit gondol, jó művészeti vezetője tud majd lenni a zenekarnak?
Gál Tamás: Hiú ábránd azt gondolni, ha most engem megtapsoltak, mind a 90 muzsikos él-hal értem. Gyanús is az a vezető, akit 100 százalékig szeretnek. Mert döntéseket hozni kell, nemet mondani tudni kell, ha nemet mondok, annak pedig vannak sértettjei. A jó légkör megőrzése azonban mindennél fontosabb.
Hegyi Erika
khe@eszak.hu